Nem lehet több visszalépés, és nagyon erősen úgy tűnik, nem jött össze a hódmezővásárhelyi helyzet, hogy 50-60 egyéni körzetben csak egy jelölt álljon szemben a kormánypártival, csak jóval kevesebben. Összesen három helyen nyerhet visszalépés nélkül is szinte biztosra ellenzéki jelölt. Ez azt jelenti, hogy vélhetően az ellenzéik szavazatok több helyen is megosztódnak, azaz a Fidesz a nevető harmadikként/sokadikként relatíve legerősebb jelöltjével elhoz több egyéni kerületet is. Nem biztos, de ennek nagyobb a valószínűsége, mert sok helyen nem egyértelmű, hogy az ellenzéki jelöltek között kire kéne szavazni.
Így pedig nagyobb az esélye, hogy többséget szerez. Arról nem is beszélve, hogy a kormánypárt rengeteg helyen közpénzből végez kutatásokat, nagyon jól látja, hol van már meg egy kerület, hol kell pedig erősíteni. ÉS ezeken a helyeken, azt beszélik, gőzerővel megy lakosok bejelentése, hogy így is rá lehessen erősíteni – ebben nagy felelőssége lesz az ellenzéki pártoknak, hogy a választás után ennek utánamenjenek. És persze médianyomulás van jönnek a propaganda-sms-ek, hívások. A kamupártokat is meg kell említeni, pár ezer szavazatot ott is elveszthet az ellenzék.
Akárhogy is az ellenzéknek, lehet, fel kell tennie a kérdést, ki tehet a fideszes győzelemről. Persze nyilván a másik lesz a hibás. De érdemes előre elgondolkodni:
-a Jobbiknak kellett volna több jelöltet visszaléptetnie? Lehet, de ha összeáll a baloldallal ennyire látványosan, azzal a Fideszhez kergethet szavazókat.
-az LMP-nek kellett volna jobban engednie? A párton belül hasadás van az összefogáspártiak és -ellenzők között, az LMP nem fogadta el az MSZP-P valóban nem gáláns ajánlatát (4 MSZP-P-s visszalépés vs. 24 LMP-s), de talán mintha túl erősen ragaszkodott volna a saját útjához a reálisan 6-7 százalékra számító különutas párt. És a Jobbikkal sem tudott megegyezni.
-a Momentumnak kellett volna visszaléptetnie a jelöltjeit? Fekete-Győr András szerint ahol rajtuk is múlhat a dolog, viszaléptek, ahol inkább a Jobbikon, ott nem – mégis, majdnem 90 helyen állva maradtak a momentumos jelöltek. Kérdés, mennyit visznek el vasárnap.
-az MSZP-P-nek kellett volna töb visszalépést felajánlania? Az MSZP talán rövidlátóan nem akarta elveszteni azt a 150 millió forintot, amitől a 4-nél több visszalépés esetén elesett volna.
-A kisebb, bejutásra esélytelen pártoknak, mint az Együtt, Momentum, a pártlistát is vissza kellet volna vonniuk, hogy listán így erősítsék a (demokratikus) ellenzéki pártokat, ott se vesszenek el szavazatok? Ők kardoskodnk, hogy márpedig bejutnak.
Nem tudni, hogy döntenek a választók. Egyelőre túl sok tényezőn lehet elbuknia az ellenzéknek, a részvétel mértéke pedig nyilván kulcskérdés. Lehet, a fentik egyike sem okoz majd gondot, és az ellenzék többségbe kerül. Ott akkor egy másik történet kezdődik: mire jöhet össze egy ennyire tarka koalíció.
De úgy fest, megint nem lehetett összehozni egy elégséges koordinációt. Még a demokratikus ellenzéki pártok között is megindult az arcoskodás, a “én nem, te lépj vissza” kakaskodás, miközben a felszínen mindenki a Fidesz leváltását nevezi meg célnak. Majd 2022-ben? Kinek van annyi ideje? És persze a NER minél tovább arad hatalmon, annál nehezebb lesz leváltani.
Nem tudjuk, honap mi lesz. Ön mit gondol, kinek a felelőssége lesz, ha nem sikerül leváltani a Fideszt?
Remélem, hogy részben az enyém és családomé!
Ki sara? Senkié. Él a demokrácia.